Şekersiz yaşam

1972 yılında John Yudkin isimli bir vatandaş ilginç bir kitap çıkartır, “Pure, White and Deadly”. Kitabında söyledikleri yüzünden dönemin gıda şirketleri ile sıkıntılar yaşamaya başlar. Yudkin’in kitabında sunduğu görüşleri tam 41 yıl sonra 2013 yılında British Medical Journal’da işlenmeye başlar[1]. Yudkin’in kitaba ismini verdiği slogan vari söylemi kısaca “şekerin saf bir düşman” olduğunu anlatmak istemekte.

Günümüzde hala şekerin durumu tartışmalıdır. Fakat üzerinden neredeyse yarım asır geçtikten sonra artık Yudkin’in söylemlerine daha sıcak bakılmaya, şeker yavaş yavaş gerçek bir düşman ilan edilmeye başlandı. Alternatifler arasında ise son yıllarda popüler olmaya başlayan “Stevia” bitkisi. İşin garip kısmı ise Yudkin maalesef bunları göremedi. Fakat -bence- bir biliminsanının yapması gerektiği bir şeyi yaparak, çalışmalarıyla kendisinden sonraki insanlara ışık tuttuğu için görevini başarıyla tamamladı.

Eğer gerçekten şekeri neden hayatımızdan çıkartmamız gerektiğini düşünüyorsanız bu kitabı ve piyasada buna benzer bulabileceğiniz yayınları okumanızı tavsiye ederim. Ama ben yazımda şekeri* -ve hatta beyaz unu- hayatından çıkartmayı düşünenler için güzel ve lezzetli bir paylaşım yapmak niyetindeyim. Yazımın girişiylede aslında hem kendime motivasyon hem de sağlıklı beslenmek isteyenlere küçük bir ışık tutmak istedim.

Eşimle birlikte unsuz-şekersiz bir beslenme düzenini oturtmaya çalıştığımızdan beri çeşitli alternatifler üzerinde araştırmalar yapıyoruz — daha doğrusu eşim yapıyor-. Henüz tam anlamıyla becerememiş olsakta mutfağımızdan çıkan yemeklerin büyük kısmı tek bir kaynaktan geliyor; www.badeninsekeri.com.

Bade tip1 diyabet hastası olan küçük bir kız. Badenin Şekeri sayfası da öncelikle Bade için daha sonra bu tarz sağlık problemleriyle uğraşanlara yol göstermek için yola çıkmış bir blog. Sayfadan bir kaç kelimeyi çıkartırsanız, tariflerin sıradan şekerli ve unlu tarifler olduğunu düşünebilirsiniz. Pizzalardan, kurabiyelere kadar bir çok kategoride unsuz-şekersiz alternatif tarifler var. Hayatınızdan şekeri ve unu aç kalmadan çıkartmak istiyorsanız mutlaka deneyin.

* Şekerden kastımız “rafine edilmiş” şekerdir.
[1] http://www.bmj.com/content/346/bmj.e7800