2016 yılı için hedefler ve planlar

Not: Bu yazıyı sadece kendime motivasyon sağlamak için yazıyorum. Bunun dışında ulvi bir amacım yok. Fakat her harf bir bilgidir mottosuyla okuyabilirsiniz :).

2016'ın başlarında geleceğe yönelik hedeflerimi paylaşmıştım. Daha önce bir kaç kez yaptığım bu listelerde şimdiye kadar tamamlayabildiğim amatör telsizcilik belgesini almak oldu. Üç-dört yıl önce yapılmış planların içinden sadece bir tanesini yapmış olmanın tek bir sebebi var, plansızlık.

2016 ya girerken kafamda daha derli toplu, planları daha sıkı şekilde gerçekleştirmek gibi bir düşüncem vardı, yeni hedeflerimi maddeler haline getirirken geniş bir zaman dilmine yayılacak — ve belki kimisi hiç bitmeyecek veya hayatım boyu devam edecek- şekilde düşündüm, genel bir taslak olsun diye. Daha sonra anladım ki, bunları belli zaman dilimlerine göre planlamak hem daha verimli olacak hem de maddelerin azalma hızında bir artış olacak. Bu yüzden ilk olarak 2016 yılı içinde tamamlamak istediğim/üzerinde uğraştığım hedeflerimi belirledim:

2016 yılı içinde tamamlamak istediğim maddeler şu şekilde;

  • Haftada bir, bir kitap bitirme
  • Kendi projeme daha fazla vakit ayıracağım
  • Kampçılıkla ilgli planlarım

Bu üç madde 2016 yılı içerisinde hayatıma entegrasyonunu tamamlayacak ve bir standart haline gelecek. Bunları yaparken motive olmamı ve aksatmadan bu süreci devam ettirmemi sağlayacak bir kaç yöntem kullanacağım.

Bunların ilki pomodoro tekniği. Kısaca 25dk lık çalışma periyotları ve ardınan gelen 5dk lık dinlenme molaları ile oluşan pomodoro döngüsü ve bir kaç pomodoro döngüsünden sonra 15–20 dklık uzun molalar. Özellikle akşamları kendi projeme vakit ayırdığım dönemlerde en az 3 pomodoro döngüsü kadar çalışmayı planlıyorum. Aynı tekniği kitap okurken de kullanmak gibi bir niyetim var.

İkinci kullanacağım teknik ise Barış Özcan’ın Zinciri Kırma videosu ile öğrendiğim zincir methodu. Oluşturacağım zincirleri kırmamak için çaba sarfederek motivasyonumu koruyacağımı düşünüyorum.

Üçüncü ve son yöntem ise yaptığım her aktivite ile ilgili olarak bir kaç satırda olsa haftalık blog yazmak olacak. Böylelikle hem haftalık olarak neler yaptığımı görebileceğim hem de hedeflerin ilerleyişi hakkında bir z-raporum olacak.