ara.sanalraf.net bir hayalin ilk ürünü

İlk defa php ile tanıştığım yıllarda (lise yıllarıma tekabül eder) bu dili nasıl öğrenirim sorusuna yanıt olarak “kendime bir proje seçeyim” cevabını vermiştim. Motivasyonun önemli olacağını bildiğim için sevdiğim bir şey hakkında proje yaparsam daha motive olurum diye düşünüyordum. Yanlış düşündüğümü şimdi hatırlıyorum.

Liseden mezun olalı tamı tamına 10 yıl oldu. Eğer on yıl önce şimdiki kadar bilinçli olsaydım sanırım her gün 1 saat kod yazarak -teknik açıdan değil- güzel bir portal oluşturmuş olurdum sanırım. Fakat hiç bir şey için hiç bir zaman geç değildir değil mi?

Konuyu dağıtmayayım, ilk php projemi bir kitap sitesi olarak yapmak istiyordum. Mevcutllardan farklı — dönemin ve günümüzün- bir site. Daha doğrusu ciddi bir kitap bilgi bankası. Sanırım hep büyük düşünmekten, o zamanlar girişimcilik nedir bilmemekten hep erteledim durdum. Şimdilerde ise bir yerlerden başlayayım en azından günde 15–20 dk ayırayım diyerekten kolları sıvadım. En azından başlangıç noktam için bir çıktı oluşturabileceğimi düşünüyordum, öyle de oldu.

Sanalraf.net domainini register edeli 6 yıl kadar olmuş. en uzun tuttuğum domain sanırım bu oldu. Projeye başlangıç noktası olacak şey ise http://ara.sanalraf.net subdomaininde çalışan servis. Basitçe bir kitabı aratıyorsunuz ve size çeşitli internet sitelerinde ki fiyatlarını çıkartıyor. Şimdilik sadece kitap adı, yazar, site ve fiyat bilgisi mevcut. Mümkün olduğunca hergün bir şeyler eklemeye çalışacağım. Nihayi hedefim ise yıllar önce kurduğum sisteme ulaşmak. Ciddi bir süreç kolay olmayacak ve zaten 10 yıl kadar kaybettim :).

Proje için küçük bir yol haritamda mevcut. Küçük diyorum hızlıca yapabileceğim şekilde 3–4 özelliği kapsayan yol haritaları ile gitmeyi düşünüyorum. Mart ayı sonunda tamamlamış olmayı planladığım ilk yol haritam ise şu şekilde olacak;

  • Kategoriler eklenecek, mevcut kitaplar yavaş yavaş bu kategorilere dahil edilecek
  • Üyelik sistemi gelecek
  • Yeni eklenen kitaplar isteğe bağlı olarak bildirilecek
  • Kitap bilgi düzeltme yapılabilecek
  • Yazar sayfası gelecek bu sayede bir yazara ait çeşitli kitapları tek bir ekranda görstermek istiyorum
  • Aynı şekilde kitap sayfası da gelecek, böylece kitap sayfasında o kitaba ait tüm fiyat bilgileri görünecek. (Ayrıca gelecekteki planlarım içinde bu sayfa önemli olacak)
  • Kitap tekilleştirmesi yapacağız, şimdilik her bir satıcı için tekrar eden veriler kullanılmakta (gelecekte de bu böyle olacak), fakat bazı kitap bilgilerini tekilleştireceğim

Umarım hayal ettiğim noktaya getirebilirim. Bol okumalı günler diliyorum.