Bisiklet Tamir/Bakım Sehpası

Bisiklet gibi bir hobiniz varsa ufak tefek işler olsa bile eliniz mutlaka anahtara, yağa değiyor. Ekipmanlarına bakım yapmayı seven biriyseniz işi bir tık öteye götürmek işten bile değil.

Uzun turlardan önce mutlaka bisikleti temizleme, yağlama vites/fren ayarları gibi basit bakım işlerini yapmak sağlıklı bir tur için önemli. Bu işleri yapabilmek içinse -bence- en önemli ekipman bisiklet bakım sehpası. Piyasada 300 TL civarından başlayıp sonu gelmeyen bir fiyatlama ile bulabiliyorsunuz. Bense bu işi kendim yapmaya karar verdim ve -biraz lükse kaçara- yaklaşık 80–85 TL bir maliyetle (içerisinde daha sonra işime lazım olacak matkap ucu gibi ekipmanlarda var) işimi görecek bir bakım/tamir sehpası/askısı yaptım.

Dört veya beş saatlik bir işi iki haftada bitirdiğim için öyle nasıl yapılır tarzı bir video/fotoğraf çekme şansım olmadı. Fakat yazının sonunda boyutları vereceğim. Sonuçta ise ortaya şöyle bir şey çıktı;

Bisiklet askısının bitmiş hali

Hem kadrodan hem de sele borusundan kullanılabilir şekilde geliştirdim. Sele borusunu iki tahtanın arasına sokunca ön teker yere temas ediyor bu özellikle bakım/tamir sürecinde daha kullanışlı olmasını sağlayabilir. Henüz bakım yapmadığım için bu süreci test etmedim. Kimi yere delikler açarak kimi yere ise vida monte ederek bisiklet bakımı/tamiri sırasında ihtiyacım olacak el aletlerini de tamir sehpasına astım.

El aletleri

Gelelim malzeme listesine;
* 4 Adet ağır yük için tasarlanmış köşe bent
* 2.4 Metre uzunluğunda ve 5cm kalınlığında silinmiş kereste. Kesim boyutları ise 110cm, 2 adet 40cm ve geriye kalan 60cm boyutlarında. 40x40 ebatlarında alt tabla. 
* Yeteri kadar vida, Özellikle bisikleti tutacak tahtaları gövdeye 8mm lik ve 7–8cm lik civata kullandım.
* Eğer yoksa kullanacağınız vidalara uygun matkap ucu
* Zevkinize göre boya

40 santimetrelik iki parçayı bisikleti taşıyan iki kol olarak, 110 santimlik keresteyi ise ana gövde olarak kullandım. Geriye kalan 60 santimlik keresteyi ise bisikletin yapacağı baskıya destek olsun diye iki kolun altında kullandım. Ana gövdeyi alt tabakaya 3 adet ağır yük köşe bent ile bağladım. Kalan bir adet köşe bendi 60 santimlik parçayı gövdeye sabitlemek amacı ile kullandım.

Son olarak mavi sprey boya ile (ki sprey boyayı pek tavsiye etmiyorum) boyayarak tamamlamış oldum. Eğer elinizde fazladan kereste varsa alt tabla ile ana gövde arasına çapraz bir şekilde monte ederek sağlamlaştırabilirsiniz. Ayrıca bisiklet gövdesine zarar vermemek amacı ile temas noktalarına sünger gibi bir malzeme ile kaplayabilirsiniz.

Sprey boya ile ilgili bir kaç tecrübemi de aktarayım. Ben balkonda yaptım fakat sprey boya acayip uçucu bir şey balkonun her tarafı mavi tozlarla kaplandı (sprey boya yeteri yakınlıkta değilse dağılıyor ve yapışmıyor). Kapılar kapalı olmasına rağmen koku odaya girdi. Bu gibi problemleri gördükten sonra bir daha ki projemde kutu boya kullanmayı planlıyorum.

Keyifli sürüşler…