Granfondo Marmara İlk Antrenman

Eylül ayındaki Granfondo Marmamara yarışı için yavaştan kondisyon toplama ve rampa alıştırmaları yapmaya başladım. Strava ile kayıt altına aldığım yaklaşık 763 kilometrelik sürüşlerim genelde kolay yolu tercih ederek oldu.

Granfondo Marmara yarışına kayıt olduktan sonra, bisiklet üzerinde daha iyi olmam gerektiğini düşündüğüm için artık kendimi zorlamam gerekiyordu.

Bu kapsamda ilk kez evden Eymire (İmrahor Vadisi üzerinden) gittim. Yaklaşık 47 kilometrelik bir sürüş oldu. Yavaş yavaş mesafeleri uzatmaya başladım. 6 Ağustos günü yine -her grup sürüşte olduğu gibi- BGB ile Asartepe barajına kaynaklık eden vadiye sürüş gerçekleştirdik. Eve geldiğimde yaklaşık 100 kilometrelik (99.6 km) bir sürüşü tamamlamıştım. Bir günde yaptığım en uzun sürüş.

İlk defa 2. kategori olan bir rampayı tırmandım. Hem de hiç beklemediğim bir ortalama ile 8.5km/s…

Strava Aysantı Segmenti

Zirveye ulaştıktan sonra ki halim ise şu:

Rampanın son kısmına ait video;

Aysantı Zirve

Benim için oldukça zorlu, yorucu ve bir o kadar zevkli bir sürüş oldu. Granfondo Marmara kısa parkur için 1. ve 2. istasyon arası en zorlu kısım gibi duruyor. Yaklaşık 21 kilometre ve 413 metrelik tırmanış beni bekliyor olacak. Bu parkur için sahip olduğumuz süre ise yaklaşık 1 saat 20 dakika. Yarışın toplam verileri ise 3 saat 30 dakika, 53 km ve yaklaşık 809 metre tırmanış. Çanıllı dönüş istatistiğim ise şu şekilde:

Çanıllı Dönüşü

Granfondo’nun strava kayıtları olmadığı için (henüz ben bulamadım) rampa çıkışlarını çok kestiremiyorum.

Yarış için notlarım şu şekilde;

  • Biraz daha rampa çalışmam gerekiyor
  • Gezi dönüşü tuttuğum istatistik nispeten yorgun bir şekilde yaptığım için oldukça başarılı buluyorum fakat bu süreleri iyileştirmem gerektiği de ortada. Gidiş istatistiklerim ise bol molalı ve kesik kesik olduğu için karşılaştırmaya sokmadım.
  • Bu yaptığım sürüşte sırtımda sırt çantası olması, sabah arka jant telini kırmam (Aysantı geçidini frene sürten bir tekerle çıktım) gibi performansı olumsuz etkileyecek unsurları göz önünde bulundurunca umutsuz vaka olmadığımı düşünüyorum.
  • Henüz kilitli pedala geçmedim, kilitli pedal ihtiyacını hissettiğim zamanlar oldu. Kilitli pedal performansıma çok az da olsa artı sağlayacaktır.

Özetlemek gerekirse biraz daha fazla tırmanış sürüşleri yaparak Granfondo yarışında süpürülmeden bitiş çizgisine ulaşabileceğimi düşünüyorum :). O kadar yazıdan sonra hedef küçükmüş gibi görülebilir. Fakat ben bisikleti hobi ve spor karışımı yapıyorum profesyonel bir amacım yok, zaten granfondo yarışları da amatörlerin katılımı için tasarlanan yarışlar. Benim amacım kişisel limitlerimi zorlamak ve farklı bir deneyimi yaşamak olacak.

Bol pedallı günler…