Mesleki Anlam Kaybı

Başlık garip, ne yazacağımı veya meramımı ne şekilde ifade edeceğimi bilemedim, fakat anlatacağım şeyi okuyunca net oturacak düşüncesindeyim.

Öncelikle şu tweet’i şuraya koyayım.:

Meslek hayatım boyunca -startup ortamı böyle olsa gerek- sürekli bir şekilde “parayı kırmak” çerçevesinde sohbetler, goygoylar yapıp durduk. İstisnalar dışında her sohbete konu olan ya bir köşe başı simitçisi ya da 15 yaşında kaportacı olan bir çocuk oldu. Paylaştığım tweet’e konu olan durum ise zaten herkesin hayalinde olan bir şey. Bu hayelinin peşinden koşan eski grou.ps çalışanlarından Engin Dumlu’ya tebriklerimi iletiyorum. Eğer Samsun’a yolunuz düşerse Icon Cafe’ye uğramadan geçmeyin. Peki kendi mesleğimizden uzaklaşıp farklı meslekler yapma ihtiyacı nereden doğuyor?

Bu sorunun yanıtı bence mesleklerimize yüklediğimiz anlamların kaybolması veya hiç öyle bir anlam yüklememiş olmamızdan kaynaklanıyor. Belki de hem anlam yanlış hem de o anlamı yüklediğimiz meslek yanlış. Ruhumuzun tatmin olmadığı yerde durmak istemiyoruz bence.

Nerede okumuştum/duymuştum hatırlamıyorum, insanların doğuştan girişimci olduğunu ve bu özelliğin sonradan köreldiğini anlatan bir içerikle karşılaşmıştım. Sanırım bunun etkisi bu duruma ciddi bir katkı sağlıyor.

Bütün bunlara sebep olan şey -her sohbetin ana konusu olsa bile- para değil. İnsanoğlu bence gerçekten girişimci ve kendi hayallerinin/kaderinin peşinden koşmak için yaratılmış. Lafı çok uzatmıyorum, eğer içinizde gerçekten girişimci bir ruh olduğunu ve kendinizi keşfetmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, doğamızda olan girişimcilikten kaçmayın.

Son olarak şu videoyu izlemenizi -henüz izlemediyseniz- şiddetle tavsiye ederim: