Motosiklet kazaları üzerine

31 Ağustos sabahı motosiklet sevenlerin tanıdığı (bir çoğunun muhtemelen takip ettiği) Barkın Bayoğlu (Altın Elbiseli Adam) motosiklet kazası geçirmiş. Öncelikle geçmiş olsun. Konu ile ilgili kendi paylaştığı videoya https://www.youtube.com/watch?v=xofqykB38M0 linkinden ulaşabilirsiniz.

Baştan söyleyeyim ne AEA kadar ne de bu yazıyı okuyan motosikletçiler kadar motosiklet tecrübem yok. Fakat aldığım giriş seviyesi eğitim ve okuduğum kitaplardan öğrendiğim çokça teorik bilgi var. Yaklaşık 20000 km’lik motosiklet tecrübem sırasında kaza yapmamış olmamın ise en büyük sebebi aldığım bu giriş seviyesi eğitim ve okuduğum kitaplardan öğrendiğim teorik bilgidir. Ve hala bunların üzerine koymak için çabalıyorum.

Kendimi anlatmayacağım uzun uzadıya bu kaza üzerine bir kaç kelam etmek istiyorum. Amacım Barkın’a veya bir başkasına oh olmuş, iyi ki olmuş demek değil. Kimse kaza yapmasın, kimsenin burnu kanamasın. Trafikte otomobil, motosiklet ve bisiklet süren bir insan olarak söylüyorum bunu. Fakat yıllardır çeşitli ortamlarda dile getirdiğim ve çokça eleştirildiğim bir kaç konu var.

Birincisi motosiklet sürücülerinin özellikle yoğun trafik olmayan uzun yol diye tabir ettiğimiz trafiğin nispeten az olduğu yollarda aşırı süratli gidiyor olması. Eğer yüz kilometrelik bir yolu daha hızlı almak istiyorsanız yapmanız gerken şey tmf den bir lisans çıkartıp çeşitli yarışlara katılmanız. Yasal olarak trafikte zaten aşırı/kanun dışı hız yapılmaz bunun üstüne söz de söylenmez ama motosiklet tükettiğin her kilometreden zevk alma aracıdır zaten. Bu yüzden benim gibi düşünen insanlar enduro/turing motosikletleri kullanır, bu yüzden maddi imkanları doğrultusunda sürekli eğitim almaya çabalar. Amaç az biliyoruz değil, bildiklerimizi uzman gözetiminde pekiştirmek, yeni teknikler öğrenmek, yol yaparken daha fazla zevk almak ve en önemlisi hayatta kalmak. Bu yüzden yeni ehliyet sisteminde ki silindir hacmine göre ehliyetlendirmenin yeterli olmayan güzel bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Bununla bilrikte supersport denen ve asıl amacı piste çıkmak olan motosikletlerin trafiğe çıkışının yasaklanması gerekiyor. Bir f1 aracının veya wrc aracının trafiğe çıkamadığı bir ortamda safkan yarış motorları nasıl trafiğe çıkabiliyor aklım almıyor. Gerçi köprü açılışlarında piyasada satılan bir motorlar 400 km hız yaptırıp sonra sembolik ceza kesen devlet bu görüşü benimsemez ama ben su taşıyan karınca olmak zorundayım.

Gelelim ikinci konuya. İlk eğitimimi aldığım zaman hocamın söylediği bir şey vardı. Kıyafet testlerine takılma hepsi 50–60 km/h hızlara göre yapılıyor hiç bir kıyafet seni aşırı hızla yaptığın kazada %100 korumayacak bu yüzden kıyafete güvenme. Ama Barkın video izleyeceğini üzere yine (genelde yaptığı gibi) kıyafetler olmasa daha kötü olurduk demiş. Sonuna kadar katılıyorum, kıyafet çok önemlidir ve korumasız motosiklete binilmez. Ama ben Barkın’a onun söylediğine denk gelmediğim bir şeyi söylemek istiyorum; motosikletle o kadar hız yapılmaz hele ki grup sürüşlerinde o kadar süratli, kuralsız şerit değiştirmeler vs. Fakat AEA bir çok videosunda bu kurala pek önem vermeyen biri o yüzden bir çok “aklı başında” motosikletçi tarafından eleştirilir. Kıyafet önemlidir ve Barkın’ın hayatını kurtarmıştır evet ama o ekip o kadar hız yapmıyor olsaydı muhtemelen böyle bir kaza yaşanmayacaktı bunu akıldan çıkartmamak gerekiyor.

Toparlamak gerekirse, motosikletle geçtiğiniz her bir kilometreyi yaşamıyorsanız (hızdan bashetmiyorum) motosikletin sürekli eğitim, geliştirme, sabır, dikkat üzerine kurulmuş bir hobi olduğunu idrak edemeyen/kabul etmeyen arkadaşlar lütfen motosiklet kullanmasın. Herkesin yaptığı veya yapmaya çalıştığı iyi/doğru bir şeyler vardır herkes herşeyi yapacak diye bir kural yok.

Geçmişte çok sık grup sürüşlerine katılırken artık çadırımı çantama atıp tek başıma, eşimle, abimle tek motor veya en fazla 2–3 motor sürüşlere çıkıyor olmamın en büyük sebebi grup sürüşlerinin ülkemizde kurallarına uygun yapılmıyor oluşu.

Lütfen hiç bir araç üzerinde (bisiklette dahil) aşırı hız yapmayın. İnsan yapımı aletlere/kıyafetlere güvenip güvenli sürüş ekseninden çıkmayın.

Son olarak motosiklete gönül vermiş bir şeyler yapmak isteyen arkadaşlara takip etmelerini tavsiye edeceğim grup/kişileri paylaşmak istiyorum.

https://www.facebook.com/ruzgarinizinde
https://www.facebook.com/basbaybodrum
https://www.facebook.com/GurkanGENCpedallaR/
https://www.facebook.com/marco.balabanlopez
www.rideturkey.com (600cc+ enduro sürücüleri kayıt olabilir)

Ve lütfen motosiklete biniyorsanız ROSPA ve IAM sertifikasyonlarını araştırın, eğitimlerini almak için kendinize imkanlar yaratmaya çalışın.