Stargate SG-1 Bölüm 1

Hayatım boyunca tüm sezonlarını izleyip bitirdiğim tek dizidir Stargate SG-1. Çok eski bir dizi olabilir, fakat ben yeni bitirdim ve bu konuda bir kaç kelam etmek istiyorum. Benim gibi sinema aşığı olmayan birini bile yapımcısından yönetmenine kadar bilgi sahibi olmayı teşvik eden bir dizi olduğu için tek yazı ile bitirmeyeceğim. O yüzden yazının başlığı “Bölüm 1” olarak seçtim.

İlk olarak iddia ediyorum ki SG-1 kadar güzel bir bilim kurgu dizisi daha izlemedim henüz (tavsiye ve önerilere açığım). Günümüz bilimsel bilgi birikimi ile tekrar çekilse nasıl olurdu merak etmemek elde değil.

Kısaca uzay ve dünya ilişkisini konu alan bilim kurgu yapımı Stargate. İlk olarak 1994 yapımı Stargate filmi ile başlayan bir furya. Daha sonra 1997 yılında Stargate SG-1 isimli bir dizi ile devam ediyor ki, dizi direk olarak filmin devamını konu alıyor.

Rakamsal bilgilerle başlamak gerekirse, 10 sezon 213 bölümden oluşan bir dizi Stargate. Imdb puanı 8.4. Ortalama bölüm süresi 45 dakika.

Gelelim filmin/dizinin konusuna. Gizada bulunan gizemli bir daire (stargate) üzerinde yapılan araştırmalar sonucu büyük bir keşif yaşanır. Stargate diğer gezegenlere açılan bir kapıdır. Ve bu kapı aracılığı ile dış dünyalara macera ve gizem dolu seyahatler gerçekleşir. İşte SG-1 Stargate Command adı verilen Stargate projesinin yönetildiği birimde ki dünya dışı seyahatleri yapan ilk ekip ve biz dizi boyunca bu ekip ekseninde yaşanan olaylara tanıklık ediyoruz.

Ekip dizinin başında Albay Jack O’neill, Yüzbaşı/Dr. Samantha Carter ve Dr. Daniel Jackson’dan oluşmakta. İlerleyen bölümlerde dış dünyadan Jaffa ırkına mensup Teal’c ekibe katılıyor.

213 bölümün tamamını anlatmayacağım. Fakat bazı konuların üzerinde duracağım. Özellikle dış dünyaya yapılan seyahatlerde 3 durum söz konusu:

 • Kazanılan düşmanlar
 • Kazanılan müttefikler
 • Tarafsız ilişkiler

Ekibimizin en büyük düşmanı ise Goa’uld adı verilen asalak bir ırk. İnsan bedenine ense kökünden yerleşip sinir sistemi ve bağışıklık sistemini ele geçirerek vücudu yönetmeye başlıyor. Kendilerini insanlara tanrı olarak lanse ediyorlar ve tam anlamıyla buldukları teknolojileri çalarak kendilerini geliştiriyorlar.

Teal’c’ın da mensup olduğu Jaffa ırkı ise aslında insan olan fakat Goa’uld lavralarının yetişkinliğe kadar mide kesesinde yaşadığı ırk. Goa’uld konukçu olduğu bedene inanılmaz uzun ömür ve sağlık getiriyor. Aynı şey Jaffalar içinde geçerli. Teal’c goa’uld’un tanrı olmadığını düşündüğü için bir bölümde SG-1 ile yolları kesişiyor ve onlara yardım ederek aralarına katılıyor. Dizinin büyük bir bölümü (yaklaşık 8.5 sezon son 1.5 sezonda işler biraz değişiyor) goa’uld ile yaşanan çatışma ve savaşı işliyor.

Goa’uld’un gelişmiş teknolojisinin karşısında dünyanın (Tauri sg dilinde) yanında yer alan müttefikler ise şunlar;

 • Tok-Ra
 • Asgard
 • Nox
 • Diğer insan yaşamının olduğu gezegenler (bazıları dünyadan daha gelişmiş, bazıları aynı seviyede , bazıları hala orta çağ yaşamakta)

Birde eskiler diye geçen (Ancients) Stargate sistemini kurgulayan ve bildiğimiz kadarı ile evrenin sırlarına sahip olmuş ve en gelişmiş teknolojileri geliştiren ırk var. Kendileri aslında ilk insan ırkı olmakla birlikte bir ara varoluşun farklı bir boyutuna geçerek yükseliyorlar. Fiziksel bedenlerini terk edip başka bir boyutta yaşamaya devam ediyorlar vs.

10 sezon boyunca Albay Jack Oneaill ve ekibi çeşitli gezegenlere giderek yeni teknolojiler, yeni müttefikler ve goa’uld’a karşı silahlar aramaya çalışıyorlar. Defalarca dünyayı yok olmaktan kurtarıyorlar filan. Klasik kahramanlık öyküleri :).

Dediğim gibi dizide bahsedilmesi gereken bir kaç konu var ve tek yazıya sığması imkansız. Bu yüzden genel olarak bahsetmeye çalışıyorum.

Stargate “Naquadah” isimli bir elementten yapılma. Ve özellikle goa’uld teknolojisinin temelini oluşturuyor. Çok sağlam ve inanılmaz bir enerji kaynağı olabiliyor aynı zamanda. Patladığında ise nükleer bir etkisi var.

Stargate’in çalışması temel olarak alt uzayda gezegenler arası solucan deliği oluşturarak seyahat yapılmasını sağlamak. Bunun için bir tanesi merkez nokta olmak üzere 7 işaretli adresler kullanılıyor. Çok daha büyük enerji sağlandığı taktirde 8 işaretli dış galaksilere gidilmesi mümkün olabiliyor ama temelde Stargate samanyolunda konuşlanmış ağdan oluşuyor.

Dediğim gibi biraz uzun bir analiz ve eleştiri olacak. Fakat kısaca SG-1 çeşitli müttefikleriyle birlikte Goa’uld’a karşı amansız bir savaş veriyor dizi boyunca.

Dizinin ekibine bakacak olursak;

 • Richard Dean Anderson (Mcgayver’dan tanıyoruz kendisini) Jack O’neill karakteriyle
 • Christopher Judge Teal’c rolünde
 • Michael Shanks Dr. Daniel Jackson olarak
 • Amanda Tapping ise Captain Samantha Carter rolüyle

karşımıza çıkıyor. Dizinin yapımcıları Jonathan Glassner ve Brad Wright. Richard Dean Anderson’da bir süre yapımcı olarak yer alıyor projede.

Şimdilik bu kadar bilgi yeter. Bir sonra ki yazımda SG-1 Karakterlerinden bahsedeceğim.